Informacje

Kompleksowe doradztwo BHP – ważne informacje

Poniżej przedstawimy kilka krótkich, lecz bardzo przydatnych informacji. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy chętnie udzielą szczegółowych informacji na temat usług BHP oraz ochrony przeciwpożarowej. Nasz specjalista BHP chętnie rozwinie wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną przeciwpożarową.

■ Szkolenia BHP – kiedy i dla kogo?

Obowiązkiem każdego pracodawcy przy zatrudnianiu nowego pracownika jest przeprowadzenie szkoleń z zasad bezpieczeństwa i higieny w pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nowy pracownik powinien także zostać zapoznany z oceną ryzyka zawodowego. Pracodawca, który nie dopełni obowiązku podlega karze grzywny.

 

Szkolenia powinny być przeprowadzone przez pracownika służby BHP lub uprawnioną osobę z firmy świadczącej usługi BHP. Ogólne szkolenia wstępne powinny odbyć się w pierwszych dniach nowej pracy. Ich ważność to 6 miesięcy dla osób kierujących pracownikami oraz 1 rok dla pracowników. Po tym czasie należy przeprowadzić szkolenie okresowe.Ważność szkoleń okresowych z bezpieczeństwa i higieny pracy:
  • dla pracowników administracyjno biurowych: 6 lat
  • dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych: 3 lata
  • dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególne zagrożenia: 1 rok
  • dla kadry inżynieryjno – technicznej: 5 lat
  • dla kadry zarządzającej: 5 lat

■ System BHP w Polsce

Jednym z podstawowych obowiązków państwa w stosunku do obywateli jest zapewnienie sprawnego systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. System ten regulowany jest przez Kodeks Pracy. Kontrolą przestrzegania zasad i przepisów BHP zajmują się w Polsce dwie niezależne instytucje: Państwowa Inspekcja Pracy oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.szkolenia bhp opole
Jesteśmy na Google+
Google+
Znajdź nas na Facebook
Facebook